T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSU TUĞRUL BİLTEKİN’İN 10 KASIM 2014 TARİHLİ TÖREN KONUŞMASI

Tuğrul Biltekin 10.11.2014
T.C. SELANİK BAŞKONSOLOSU TUĞRUL BİLTEKİN’İN
10 KASIM 2014 TARİHLİ TÖREN KONUŞMASI

Uluslararası Askeri Birliklerde Görevli Değerli Subaylarımız,
Sayın Öğretmenler, Sevgili Öğrenciler,
Kıymetli Batı Trakyalı Soydaşlarımız,
Saygıdeğer Konuklar,

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu, türkülere ilham vermiş Vardar Ovası’nın limanı Selanik’e, dünyaya gözlerini açtığı eve hoş geldiniz.

Bugün, Atamızın aramızdan ayrılışının 76. yılında, O’nun örnek kişiliğini ve başta çağdaş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere bizlere bıraktığı değerleri anmak üzere bir araya geldik.

Bugün, Atamızı kaybetmenin acısını yaşamak, üzülmek için değil, çökmekte olan bir imparatorluktan ileride bağımsız bir milli devlet yaratacak bir bebeğin dünyaya gelmiş olmasının sevincini paylaşmak üzere bir araya geldik.

Bugün, hayatı birçok acı ve zorlukla yoğrulacak bir çocuğun zamanı geldiğinde sağlam temeller üzerine inşa ettiği ortak geleceğimize ilişkin inancımızı paylaşmak üzere bir araya geldik.

Burada, yurdumuzun her köşesinden Selanik’e gelen Siz değerli konuklarımızla beraber andığımız Atamızın manevi huzurunda;
- Vatan sevgimizi, vatanın birliği ve bütünlüğü için özverili olmayı, özgürlük ve bağımsızlık aşkımızı, ulusal birlik ve beraberlik duygusuyla kenetlenmemizi, bir millet olma bilincimizi hatırlıyoruz.

Dünyaya;
- Çağdaşlaşma inancımızı, gelişmiş, refah içinde bir millet olarak varlığımızı yükseltme azmimizi, çocuklara, gençlere, kadınlara, toplumun tüm kesimlerine verdiğimiz kıymeti, temsil ettiğimiz değerlerle eğitim, bilim, sanat, spor ve kültürün önemini haykırıyoruz.
- Evrensel barış, dostluk ve kardeşlik mesajı veriyoruz.

Değerli Konuklar,

Yüksek manevi değer taşıyan Atatürk Evi, yaşayan ve Siz ziyaretçileriyle yaşatılan bir mekân olarak geliştirilmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımıza bağlı olarak Başkonsolosluğumuz bünyesinde faaliyet gösteren Atatürk Evi’nde, Atamızın bizlere emanet ettiği çağdaş Cumhuriyet değerlerine yakışan kapsamlı restorasyonun ikinci bölümünü tamamlayarak yeni sunumu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ziyarete açtık.

Ev’de, Ulu Önderimizin yaşadığı dört şehir, Selanik, Manastır, Ankara ve İstanbul, eğitim yılları, 1923 Türk-Yunan nüfus mübadelesi ve Atamızın çocuk sevgisi kavramları çerçevesinde hayatının anlatıldığı, başarılarının paylaşıldığı, eğitici, öğretici, teknik açıdan nitelikli, modern müzecilik anlayışı uygulanmıştır. Son olarak yetişkinlik döneminde kullandığı eşyaların, gençliğinin ve annesi Zübeyde Hanım’ın silikon heykellerinin, aynı zamanda bazı replika eserlerin de sergilenmeye başlanmasıyla Atatürk Evi, Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçişi vurgulayan değerlerin anlaşılması, yaşatılması ve özellikle yurtdışında tanıtılması bakımlarından benzersiz bir konuma getirilmiştir. Üç dilde hazırlanan sunumlarla, Atamızı sadece sevenlerine hatırlatmak değil, Türk vatandaşı olmayanlara, tanımayanlara da öğretmek, O’nun şahsında modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş hikâyesini betimlemek hedeflenmiştir.Restorasyon sırasında kalabalık grupların ziyaretinin kolaylaştırılması ve aynı zamanda Ev’in gelecek kuşaklar için korunabilmesi hususları da dikkate alınmıştır. 1 Ocak’tan bu yana ziyaretçi sayımız 80 bine yaklaşmıştır. Yılsonuna kadar 100 bin rakamına ulaşılacağını öngörüyoruz. 2011 yılındaki ziyaretçi sayımızın 20 binlerde olduğu hatırlandığında artışın ne kadar çarpıcı olduğu görülebilmektedir.

Aynı dönemde Başkonsolosluğumuz binasının dış cephesi de Atatürk Evi ile uyum sağlaması amacıyla ayrıntılı restorasyondan geçirilmiş, çalışmalarımız 29 Ekim’de tamamlanmıştır. Bu vesileyle, tüm bu kapsamlı projelerimizde desteğini esirgemeyen Yunan makamlarına teşekkür ederiz.

Ulu Önderimiz, milletine yüce duygularla bağlı, vatan savunmasını ve sevgisini en önde tutan, maddi ve manevi varlığını çok sevdiği milletine adamış bir devlet adamı, büyük bir komutandı.

Atamızın Cumhuriyetimizin sonraki nesillerine, bizlere yüklediği sorumlulukları, gösterdiği hedefleri ve mücadele azmini yalnızca 10 Kasımlarda değil daima hatırlıyor, tüm vatan Şehitlerimizi rahmetle, Gazilerimizi şükranla anıyoruz.

Atam, hatıran önünde saygıyla eğiliyoruz.

Atatürk

Efe Ceylan Consul General
Monday - Friday

09:00 - 17:00

1/1/2021 Protohronia
1/6/2021 Theofania ya da Fota
3/15/2021 Kathara Deftera
3/25/2021 25. Martiu - Evangelismos tis Theotoku
4/30/2021 5/3/2021 Pasha
5/1/2021 Protomagia
5/13/2021 Ramazan Bayramı
6/21/2021 Agiu Pnevmatos
7/20/2021
8/15/2021 Dekapentavgustos / Kimisi tis Theotoku
10/26/2021 26. Oktovriu
10/28/2021 28. Oktovriu
10/29/2021
12/25/2021 12/26/2021 Hristugena