Türkiye Cumhuriyeti

Selanik Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Türkiye Bursları Türkçe Yaz Okulu , 28.04.2014

TÜRKÇE YAZ OKULU 2014 

Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Türkiye’de Türkçe yaz okulu düzenleniyor. Türkçe Yaz Okulu Programları farklı ülkelerden gelen  misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı bu organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri  şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme ve yörenin kültürünü tanıma imkânı bulmaktadırlar.

Yaz okulu öğrencileri altı hafta boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Türkçe Öğretim Merkezlerinde Türkçe eğitimi alacaktır. Bu eğitimin yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ile doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına da  katılacaktır. Gidilen illerde düğün, festival, el sanatları yapımı  gibi etkinliklere katılarak, kültürü yaşayarak öğrenme fırsatı da bulacaktır. Yaz Okulu etkinlikleri dışındaki ulaşım masrafları (eğitim alınacak TÖMER’e kadar gidiş ve İstanbul üzerinden ülkelere dönüş) katılımcıya aittir.Misafirlerimiz Anadolu’nun çeşitli kentlerinde devam eden Yaz Okulu  Programı’nın son bölümünde ise nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorluklara başkent  olmuş İstanbul’a gitmektedirler. Bütün grupların bir araya getirildiği İstanbul’da, katılımcılar  değişik şehirlerde yaşadıkları tecrübeleri arkadaşlarıyla paylaşma ve Anadolu kültürü ile tarihinin  tüm renklerini görme fırsatını elde etmektedirler.  Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya,  Sultanahmet Camisi’nden Dolmabahçe’ye kadar birçok önemli mekânı ziyaret eden misafirler,  programın son gününde düzenlenen zengin kültürel içeriğe sahip bir kapanış programı ile altı hafta süren Yaz Okulunu tamamlamakta ve Türkiye’ye veda etmektedirler.Yaz Okulu Tarihleri:

17 Temmuz – 24 Ağustos 2014                                                                                                    

25-29 Ağustos 2014 (İstanbul gezisi ve Kapanış Programı)


Başvuru Tarihi:16 Nisan- 4 Mayıs 2014Sunulan İmkânlar    :

Toplam 500 TL Burs,

     • Ücretsiz konaklama,
     • Ücretsiz kahvaltı ve akşam yemeği (Öğle yemekleri öğrencinin kendisine aittir.)
     • Ücretsiz sağlık sigortası,
     • Ücretsiz sosyal ve kültürel aktiviteler,

Ulaşım:    Yurtdışı ve yurtiçi gidiş-dönüş ulaşım giderleri katılımcının kendisine aittir.

Başvuru Şartlarıa)Türkiye Cumhuriyeti dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanlar ile herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olan adaylar burs programına başvuramazlar)b)Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde veya Türkiye dışındaki bir üniversitede öğrenci olmak,c)18 yaşından küçük, 30 yaşından büyük olmamak.d)Üniversite öğrencileri için % 70 akademik not ortalamasına sahip olmak ve temel düzeyde Türkçe bildiğini belgelendirmek,e)Yunus Emre Enstitüsü öğrencileri için en az A1 seviyesinde Türkçe Sertifikasına sahip olmak,e)Daha önce Türkiye’de herhangi bir kuruluşundan Türkçe dil bursu almamış olmakf)Türkiye’de eğitim görmemiş olmak.Gerekli belgeler1- Üniversite Öğrenci belgesi veya Yunus Emre Enstitüsü Sertifikası2- Geçerli bir kimlik belgesinin fotokopisi3- 1 fotoğraf4- 1 transkript

Başvurular, www.turkiyebursları.gov.tr adresi üzerinde yer alan ilgili Türkçe Yaz Okulu linki üzerinden alınmaktadır.